Her Ebeveyn “Birlikte” Ebeveyndir


Sizin başınıza gelmediyse bile, size yakın birinin başına çoktan gelmiştir. Aileler sıklıkla şekil değiştirir, bu hep böyle olmuştur. Çocuklar okul çağına geldikleri zaman, yetiştirilmenin birçok farklı yolu olduğunu öğrenir ve bunlar arasında yaygın olan bir tanesi de ayrılmış veya boşanmış iki ebeveynle büyümektir. Aynı zamanda bunun her zaman bir felaket olmadığını da bilirler ve bu konuda haklılardır da.

6 Eylül 2018

Birlikte ebeveynlik, ebeveynler ayrıldıktan sonra bile makul ve barışçıl olabilir.

Sizin başınıza gelmediyse bile, size yakın birinin başına çoktan gelmiştir. Aileler sıklıkla şekil değiştirir, bu hep böyle olmuştur. Çocuklar okul çağına geldikleri zaman, yetiştirilmenin birçok farklı yolu olduğunu öğrenir ve bunlar arasında yaygın olan bir tanesi de ayrılmış veya boşanmış iki ebeveynle büyümektir. Aynı zamanda bunun her zaman bir felaket olmadığını da bilirler ve bu konuda haklılardır da. Eşim Marsha ve ben, boşanan aileler ve çocukları ile çalışıp incelemeler yaptığımız yıllar boyunca; zorlu ve karmaşık duygulara ve ekonomik zorluklara rağmen, çoğu ebeveynin çocuklarının ihtiyaçlarını hayatlarının merkezine koymanın bir yolunu bulduğunu gördük. Bu ortaklaşa çalışmanın getirdiği tutarlılığın, çocukları ayrılığın muhtemel olumsuz etkilerinden koruduğu biliniyor. Bazen “Zor olsa bile, öncesine kıyasla boşanma sonrası daha iyi ebeveynlik yapıyoruz.” gibi cümleler duyarız. Azınlıktaki zorlu hikayeler ise, halk arasında konuşulmaya daha yatkındır, çünkü kötü haberler daha hızlı ve daha geniş çapta yayılır. Sessiz çoğunluk için ise, birlikte ebeveynlik duygusal bir ilişkiden daha çok, profesyonel bir ilişki olarak yürür ve bu durum çocukların gözünde mantıklıdır. Ebeveynler ellerindeki malzemeyle uğraşırlar, o malzeme de çocuklarının normal hayatlarını sürdürmesidir. Sorunları teker teker ele alırlar, duyguları bir kenara bırakırlar, yanlış anlaşılmaları erkenden çözmek için dikkatlice dinlerler ve geçmişte yaşananlar yerine “şimdi ve burada” olan ile ilgilenirler.

Barışçıl bir birlikte ebeveynliğin bazı özellikleri şunlardır:

  • Özellikle çocuklarınızın önünde, eski eşinize saygılı davranın ve onunla saygılı bir biçimde iletişim kurun. Bunu yapmak zaman ister ve başlarda duygularınızı kontrol altında tutmanız gerekebilir, ancak uzun vadede çocuklarınızın ikinize karşı sevgisi ve saygısı bu sıkıntılara değer.
  • Uymayı kabul ettiğiniz anlaşmalara sadık kalın, ancak esnek olmaya da hazır olun;
  • Hayatta herkesin başına bir şeyler gelir.
  • Ne ekerseniz, onu biçersiniz.
  • Çocuklarınız bu sorunları nasıl hallettiğinizi şahin gözleriyle izler.
  • Çocuğunuzun arkadaşlarıyla, ailesiyle ve topluluklarla olan sosyal bağlarını korurken birlikte çalışın. Yalnız çocuklar kendilerini toparlamakta daha çok zorluk çeker.
  • Zaman zaman herkesin başına geldiği gibi, sıkışmış hissettiğinizde ve birlikte ebeveynlik sorunlarınızla başa çıkamadığınızda, danışmanlık desteği alın. Yararını sizden çok, çocuklarınız görür. Aynı zamanda problemi ciddiye alıp çözmeye çalışmanızdan mutluluk duyacak ve bir şeyler öğreneceklerdir.
  • Çocuklarınızın ikiniz arasında bir köprü görevi görmesine izin vermeyin. Çoğu çiftin boşanmasına sebep olan şeyler vardır, merak edip sorsalar bile çocuklarınızla boşanmayla ilgili duygusal, hukuki veya finansal konuları konuşmayın. Aynı şeyi, çocuklarınız diğer ebeveynin söylediği ya da yaptığı olumsuz şeyleri size bildirip, hangi tarafta olduğunuzu tespit etmeye yönelik sizi test ettiği zaman da yapın. İkiniz de onların tarafındasınız.

 

Yazar: Kyle Pruett, M.D.

Çevirmen: Sena Yılmazkarasu

Yazının orijinaline buradan ulaşabilirsiniz. 

 


Yorum Yap