Helikopter Ebeveynlikle İlgili En Büyük 5 Problem

Helikopter ebeveynler kısa vadede çocuklarına oldukça faydalıdır. Spor malzemelerinden bilim projelerine kadar her alanda çocuklarına yardım eden kişisel asistan gibi davranırlar.

7 Eylül 2018

Aşırı korumacı ebeveynlerle büyüyen çocuklar, yetişkinlik döneminde bu 5 problemle karşılaşıyor.

Helikopter ebeveynler kısa vadede çocuklarına oldukça faydalıdır. Spor malzemelerinden bilim projelerine kadar her alanda çocuklarına yardım eden kişisel asistan gibi davranırlar. Kramponlarını unuttuklarında çocuklarının yardımına koşarlar ve bir etkinlikten öbürüne onlara şoförlük yaparlar.

Sıklıkla, bu tip bir destek alan çocuklar biraz rekabetçi bir avantaja sahip olurlar. Ve bu mantıklıdır da: Tam zamanlı kişisel asistanı olan herkesin, her şeyi kendi başına yapan kişilerle rekabete girdiğinde başarı göstermesi daha muhtemeldir. Ancak, ”aşırı-ebeveynlik” yapmak uzun vadede çocuklar üzerinde zarara sebep oluyor ve helikopter ebeveynlerle büyümüş olan çocuklar yetişkinliklerinde o rekabetçi avantajı hızla kaybediyor.

Helikopter ebeveynliğin uzun vadeli etkilerini inceleyen araştırmacılar, helikopter çocukların yetişkinlik döneminde yaşadığı en büyük 5 problemin şunlar olduğunu söylüyor:

1. Daha çok sağlık sorunu yaşıyorlar.

Florida Eyalet Üniversitesi’nde 2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre1, helikopter çocuklar yetişkinlik döneminde daha çok sağlık sorunuyla karşılaşmaya meyilli. Onlara ne zaman uyuyacaklarını, ne zaman egzersiz yapacaklarını ve ne yiyeceklerini hep ebeveynleri söylediği için helikopter çocukların kendi sağlıklarını idare etmeyi asla öğrenmediği de bulgular arasında.

Müdahaleci ebeveynler çocuklarının sağlıkları konusunda sıklıkla ve fazlasıyla endişelenirler  ve sürekli ne yapılması gerektiği konusunda hatırlatmalar yaparlar. Araştırmalar, helikopter çocukların bu sürekli hatırlatmalar olmadığında sağlıklarına dikkat etmediğini gösteriyor.

2. Her konuda yetkin olduklarını zannederler.

Helikopter ebeveynler çocuklarının üzerine o kadar titrer ki, gençler evrenin merkezi olduğunu düşünmeye daha meyilli olur ve üstün nitelikli olduklarına dair inançları 18 yaşına girdiklerinde de kaybolmaz. Arizona Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, helikopter çocukların kendilerini her konuda yetkin hissederek büyüdüğünü buldu2. Bu çocuklar “En iyisini isterim, çünkü buna layığım” ve “Benim gibi insanlar arada sırada bir molayı hak eder” gibi cümlelere diğerlerinden daha çok başvuruyor.

3. Duygusal sorunları vardır.

Helikopter çocuklar, duygularını nasıl düzenleyeceklerini öğrenmeden büyür, çünkü bunu onlar için ebeveynleri yapmıştır. Üzgün olduklarında ebeveynleri onları neşelendirmiş ve sinirli olduklarında ebeveynleri onları sakinleştirmiştir.

Duygu düzenleme yeteneğinden yoksunluk, yuvadan uçtuklarında büyük bir problem haline gelir. 2013 yılında Virginia’daki Mary Washington Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre3, helikopter ebeveynlerle büyümüş olan üniversite öğrencileri depresif olmaya ve genel olarak hayatlarından memnuniyetsiz olmaya daha yatkınlar.

4. İlaçla tedaviye güvenirler.

Helikopter çocuklar rahatsızlıkla başa çıkmaya alışık değillerdir. Ebeveynleri onları acıdan korumuş ve herhangi bir zorlukla başa çıkmalarını önlemiştir. Ek olarak, anında bir doyum hissine alışıktırlar. Bu da neden hemen ilaçlara sarıldıklarını açıklayabilir: Acılarının acilen son bulmasını ve kaybolmasını isterler.

Chattanooga’daki Tennessee Üniversitesi’nde 2011 yılında yapılan bir çalışmada4, araştırmacılar helikopter ebeveynlere sahip üniversite öğrencilerinin anksiyete ve depresyon için ilaç almaya daha meyilli olduğunu buldu. Aynı zamanda, eğlence amaçlı ağrı kesici kullanmaya da daha yatkındırlar.

5. Öz-düzenleme becerilerinden yoksundurlar.

Helikopter çocuklar, diğer çocuklar kadar boş vakitle büyümezler. Çevreleri genellikle bir hayli yapılandırılmıştır ve vakitleri de sıkışık biçimde düzenlenmiştir. Kendilerini kontrol etmeye fırsat bulamadıklarından, hedeflerine ulaşmaları için gerekli olan becerilerden yoksundurlar. 2014 yılında Colorado Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre,5 helikopter ebeveynlerle büyüyen yetişkinler, başarılı olmak için gerekli olan zihinsel kontrol ve motivasyona daha az sahiptir.

Pervanelerinizi Kontrol Altına Alın

Helikopter ebeveynler çocuklarının başarısını hedefleseler de, nihayetinde aşırı gözetimleri, çocuklarını potansiyellerini sonuna kadar kullanabilmek için gerekli olan zihinsel kuvvetten yoksun bırakır. Tabii ki çocukların bazı hatalar yapmasına müsaade etmek, başarısız olmalarına izin vermek ve kendi problemlerini çözmeleri için onlara şans tanımak ebeveynlerin de zihinsel olarak güçlü olmalarını gerektirir. Bu yüzden, kendi zihinsel kuvvetinizi oluşturmak üzerine çalışmanız önemlidir. Böylelikle; çocuğunuzun sağlıklı ve sorumluluk sahibi bir yetişkin olması için gereken yetenekleri geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz.

 

Kaynakça:

1. Reed, K., Duncan, J. M., Lucier-Greer, M., Fixelle, C., & Ferraro, A. J. (2016). Helicopter parenting and emerging adult self-efficacy: Implications for mental and physical health. Journal of Child and Family Studies, 25, 3136-3149.

2. Segrin, C., Woszidlo, A., Givertz, M., Bauer, A., & Taylor Murphy, M. (2012). The association between overparenting, parent‐child communication, and entitlement and adaptive traits in adult children. Family Relations61, 237-252.

3. Schiffrin, H. H., Liss, M., Miles-McLean, H., Geary, K. A., Erchull, M. J., & Tashner, T. (2014). Helping or hovering? The effects of helicopter parenting on college students’ well-being. Journal of Child and Family Studies, 23, 548-557.

4. LeMoyne, T., & Buchanan, T. (2011). Does ”hovering” matter? Helicopter parenting and its effect on well-being. Sociological Spectrum, 31, 399-418.

5. Barker, J. E., Semenov, A. D., Michaelson, L., Provan, L. S., Snyder, H. R., & Munakata, Y. (2014). Less-structured time in children’s daily lives predicts self-directed executive functioning. Frontiers in Psychology, 5, 593.

 

Yazar: Amy Morin

Çeviren: Sena Yılmazkarasu

Yazının orijinaline buradan ulaşabilirsiniz. 


Yorum Yap