Çocuklarınızla Cinsel İstismar Hakkında Konuşmak

Çocuğunuzla cinsel istismar hakkında büyük bir güvenlik konuşması planlamak stresli olabilir. Ama iyi bir haberimiz var; bunu yapmak zorunda değilsiniz.

1 Ağustos 2018

            Çocuğunuzla cinsel istismar hakkında büyük bir güvenlik konuşması planlamak stresli olabilir. Ama iyi bir haberimiz var; bunu yapmak zorunda değilsiniz. Cinsel istismar hakkındaki konuşmalar, ne zaman sesini yükselteceğini, arkadaşlarını nasıl kollayacağını ve içgüdülerini dinlemeyi bilmesi gibi zaten yaptığınız konuşmaların bir parçası olabilir. Önemli olan noktası ise, bu tip konuşmaların çocuk küçükken başlayıp sık sık tekrar edilmesi.

Güvenlikle ilgili konuşmalara çocuğunuz küçükken başlayın

            Küçük çocuğunuza vücudu ve sınırları hakkında konuşabilmeleri için ihtiyaç duyduğu dili öğretin. Böylelikle neyin uygun ve neyin uygunsuz olduğunu anlamasına yardımcı olmuş olursunuz. Bu dersler ona bir şey yanlış gittiğinde bunu fark etme ve bunun hakkında sesini yükseltecek gücü bulmada yardımcı olur.

 • Çocuğunuza vücut bölgelerinin isimlerini öğretin. Çocuklar vücut bölgelerini tanımlayacak isimleri bildiğinde, o bölgeler hakkında daha kolay soru sorup endişelerini ifade edebilir.
 • Vücudun bazı bölgeleri özeldir. Çocuğunuza diğer insanların onlara dokunmasının veya bakmasının doğru olmadığını öğretin. Eğer bir sağlık uzmanı vücudunun bu bölgelerini muayene etmek zorundaysa, orada olun.
 • “Hayır” demenin sakıncası yoktur. Çocuğunuza onu rahatsız eden dokunuşlara “hayır” demekte serbest olduğunu söylemek önemlidir. Bu mesaj, sıkça itaatkâr olup kurallara uyması öğretilen çocuklara pek açık gelmeyebilir. Sizi zor bir duruma soksa bile, çocuğunuz “hayır” dediğinde onu destekleyin. Örneğin, bir aile toplantısında birine sarılmak istemediği zaman o temasa “hayır” deme kararına saygı gösterin.
 • Sırlar hakkında konuşun. Failler çocukları manipüle etmek için genellikle sır tutma taktiğini kullanır. Çocuğunuzun sizinle her zaman, özellikle de bir sır tutması istendiğinde, konuşabileceğini bildiğinden emin olun. Aynı şekilde birini başka bir çocuğa dokunurken görürse de, bunu bir sır olarak saklamaması  gerektiğini söyleyin.
 • Başlarının belaya girmeyeceği konusunda ona güvence verin. Küçük çocuklar genelde başlarının belaya girmesinden veya ebeveynlerini soru sorarak ya da başından geçenleri anlatarak sinirlendirmekten korkarlar. Çocuğunuzun soru sorması için ya da onu rahatsız eden şeyler hakkında konuşabilmesi için güvenli bir liman olun. Bu bilgileri sizinle paylaştığı için cezalandırılmayacağını ona hatırlatın.
 • Doğru olanı yapmanın nasıl bir şey olduğunu ona gösterin. Yaşlı birine otobüsten inerken yardım etmek ya da birinin yere düşürdüğü bozuk parayı alıp teslim etmek gibi basit şeyler bile olabilir. Yardımcı davranışlar sergilediğinizde, çocuğunuz bunu normal ve olumlu bir davranış biçimi olarak benimseyecektir.
 • Size geldiğinde ona vakit ayırın. Eğer çocuğunuz size önemli olduğunu düşündüğü bir şeyi paylaşmak için gelirse, onu dinlemek için vakit ayırın. Tüm dikkatinizi ona verin ve endişesini ciddiye aldığınızı belli edin. Eğer sesinin duyulduğunu bilirse, gelecekte size tekrar gelmekten çekinmeyecektir.
 • Bu güvenlik konuşmalarına ergenlikte de devam edin

            Ergenlik çağındaki çocuğunuzla güvenlik ve cinsel istismar gibi konularda sohbet açmak önemlidir. Bu konuları onu konuşmaya teşvik etmek için başlangıç olarak düşünebilirsiniz.

 • Konuyu alakalı kılmak için medya kullanın. Ergen yaştaki çocuğunuza sosyal medyada, haberlerde, yeni çıkan bir filmde veya popüler bir televizyon dizisinde olanlar hakkında ne düşündüğünü sorun. Hatta onunla bir bölüm izleyip ardından sorular bile sorabilirsiniz. Fikirlerini sormanız onun bakış açısına değer verdiğinizi gösterir ve daha çok konuşmak için kapıları açar.
 • Güvenlikle ilgili bir hikâye anlatmak için kendi deneyimlerinizden yola çıkın. Kendi deneyimlerinizi paylaşmak bu sohbetleri ergenler için daha  belirgin ve gerçekçi kılar. Eğer paylaşmakta rahat hissettiğiniz bir deneyiminiz yoksa, tanıdığınız birinin bir hikâyesini anlatabilirsiniz.
 • Sadece kendi davranışları hakkında değil, arkadaşlarını kollaması gerektiği hakkında da konuşun.  Nasıl iyi bir arkadaş olunacağı hakkında konuşmak, onun davranışlarını yönlendiriyor gibi görünmeden onun doğru olanı yapacağına güvendiğinizi belli etmenin etkili bir yoludur. Ayrıca bu yol, başka türlü anlayışla karşılamayabileceği güvenlik önlemlerini konuşma fırsatı da sağlar.
 • Cinsel istismar hakkında direkt olarak konuşun. Cinsel istismar gibi güvenlik konuları bazı ergenlerin zihinlerini meşgul etmez. Ancak, arkadaşlarından ya da medyadan aldıkları kavram yanılgıları olabilir. Yaşı küçük olan mağdurların %93’ünün faili önceden tanıdığı gibi, onları alakadar eden istatistikleri gösterin. Kimsenin “bir tecavüzcü gibi” görünmediğini ve 10 cinsel istismar olayından 7’sinde failin mağdurun tanıdığı biri olduğunu açıklayın.

 

Çeviren: Sena Yılmazkarasu

Yazının orijinaline buradan ulaşabilirsiniz.


Yorum Yap